Stránky

piatok 26. apríla 2013

Plastové patvory: 1. časť – bradavky a struky

zdroj: http://www.thebritfarmer.com/
Medzi (vý)tvormi z plastu majú veľké, možno až väčšinové, zastúpenie domáce zvieratá. Kto by nepoznal plastové kravičky, kozičky, prasiatka, či sliepočky a kohútikov? Dnešný hračkársky priemysel tieto farmové zvieratká obohacuje o postavičky farmárov a farmáriek, rôzne ohrady, traktory, zeleninové záhony. To všetko vytvára na koberci detskej izby akúsi krásnu idylku. Áno, mliečko máme od kravičky – a pred našou ratolesťou ukážeme prstom na pár strakatých kraviek stojacich uprostred rozľahlého výbehu ohradeného rustikálnym plotom. Obvykle nechýbajú plastové stromčeky stojace opodiaľ.Aký je tento obraz vzdialený realite veľkochovov dneška... Ale nie o tom som chcel. O plastových zvieratkách tu už jeden príspevok bol a na jeho konci som sľúbil predstaviť tie naj výtvory, ktoré poznám. V tomto príspevku vám ukážem tri tvory, či skôr patvory, ktoré sa uliahli na pásových linkách čínskych veľkovýrobní plastových hračiek.
Presnosť sa dnes cení prakticky vo všetkom a výroba plastových zvieratiek nie je výnimkou. Najvyššie oceňované bývajú plastové hračky, či skôr modely, verne napodobujúce originál. Okrem iného musia jednotlivé časti tela daného plastového výtvoru proporčne zodpovedať skutočne žijúcemu tvoru, ktorého sme síce v mnohých prípadoch na vlastné oči nikdy nevideli, ale obrázkové encyklopédie a dnes už aj internetové zdroje nás na pochybách nenechajú. Občas býva výsledok snaženia, či skôr nesnaženia, skutočne na hony vzdialený živej predlohe. A niekedy sa vyskytnú naozajstné skvosty, ktoré na prvý pohľad vyzerajú obstojne, pri bližšej obhliadke sa však nemožno ubrániť úsmevu.

Slony s ľuďmi nezdieľajú iba inteligenciu ale aj prsia...

Cicavce sú typické tým, že svojich potomkov kŕmia materským mliekom. Materské mlieko vzniká v mliečnych žľazách, ktoré ústia v bradavkách alebo strukoch. Rôzne druhy cicavcov majú tieto ústroje rôzne počtom, tvarom aj umiestnením na tele. V každom prípade sú však mimoriadne charakteristické pre svojich nositeľov. Napríklad ľudia alebo slony majú mliečne žľazy na hrudi, svine ich majú celé batérie a to pozdĺž brucha a zdomácnené kopytníky ako kravy, či kozy majú vemená s výraznými strukmi medzi slabinami. Tri plastové (vý)tvory vyobrazené nižšie predstavujú pôvabné spotvorenie týchto životne dôležitých orgánov.

Kravka s troma strukmi
Kravy majú vemená so štyrmi strukmi v konfigurácii dva struky v dvoch radoch. Táto strakuľa má struky tri a to pekne v jednom rade...Kozľa so štyrmi strukmi
Áno, takto nejako vyzerá kravské vemeno... ale nie na koze. Tie majú struky totižto iba dva a umiestnené vedľa seba.


Svinka s čudnou kojeneckou výbavou
Odhliadnuc od celkovo obskúrneho prevedenia celého výtvoru stojí za to pozrieť sa bližšie na bradavky tohto prasiatka. Tie bývajú v dvojrade a môže ich byť celkom slušný počet. V zásade ale bradavky nezrastajú a nevytvárajú vemeno tak, ako je to u tohto patvora.Tých plastových patvorov mám v zálohe ešte dosť. Máte sa na čo tešiť:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára