Stránky

utorok 17. septembra 2013

Plastové patvory: 3. časť - mravčiare a mravčiare


Už ste sa niekedy stretli s mravčiarom? Ak ste zatiaľ nemali možnosť cestovať za veľkú mláku do jeho domoviny a zoologická záhrada, ktorú ste toto leto navštívili ako na potvoru žiadne mravčiare vo svojich výbehoch a klietkach nemala, dobre si prezrite nasledujúci obrázok.

Mravčiar veľký (Myrmecophaga tridactyla) v celej svojej kráse.... Zdroj: Wikimedia Commons.

Toto je mravčiar veľký (Myrmecophaga tridactyla), vskutku čudesný tvor. Do jeho príbuzenstva patria ďalšie skvosty prírody – leňochy a pásavce (spolu označované ako málozubce, latinsky Xenarthra). Pre Európana sú tieto cicavce skutočnou exotikou.

Mravčiar sa živí hmyzom, predovšetkým mravcami a termitmi. Má veľké pazúry, ktorými rozbúra hniezdo nešťastných hmyzákov a takisto dlhý jazyk, ktorým nešťastníkov lapá (a papá). Jazyk mravčiara je div sám o sebe kmitajúci v ústach dnu a von rýchlosťou trikrát za sekundu. Bez takéhoto nástroja by bol mravčiar stratený – nemá totiž žiadne zuby a jeho trubicovité čeľuste toho veľa neumožňujú.

Mravčiar veľký a jeho jazyk. Zdroj: Wikimedia Commons.

Denne vyplieni mravčiar veľký až 200 hniezd. Teraz na chvíľku prestaňte čítať a skúste sa zamyslieť nad touto cifrou.

Už ste sa zamysleli? Ak nie, poďme rátať spolu. Jeden deň má 24 hodín, čo je 1440 minút. Ak by mravčiar vôbec nespal, musel by zhruba každú siedmu minútu načať nové mravenisko alebo termitisko, aby tých 200 hniezd stihol vyplieniť. Mravce aj termity sa bránia – hryzú a bodajú – a mravčiar sa obyčajne už po minúte berie preč. A keďže aj mravčiar musí spať (počas spánku sa prikrýva svojím huňatým chvostom) a medzi jednotlivými hniezdami musí prejsť nejakú vzdialenosť, vychádza nám, že sa v hmyzích hniezdach hrabe takmer nepretržite.

Mravčiar je dlhý asi dva metre, pričom hlava dosahuje dĺžku asi 30 cm. Ukrýva sa v nej dlhočizný jazyk....

Samice mravčiare nesú svoje mláďatá na chbrte. Pásy na srsti mláďaťa sa pritom viacmenej kryjú s tými na chrbte matky. Mláďa je tak skryté pred zrakmi predátorov.
 
Samica s mláďaťom. Všimnite si prekrytie pásov matky a mláďaťa na fotografii vpravo.

Mravčiara sme si teda predstavili, poďme konečne na nejaké plastové patvory.
Prvý kúsok je na prvý pohľad celkom pekne vytvarovaný model. Ale len na prvý pohľad. Všimnite si čeľuste skutočného mravčiara a porovnajte ich s týmto plastovým zázrakom. Veru, zviera s takouto gambou by sa mohlo živiť hocičím, pričom dlhý tenučný jazyk by ste v jeho papuli nečakali. 
 
Takto čeľuste mravčiara veru nevyzerajú...
Po morfologickej stránke by sme druhý kúsok medzi patvory radiť ani nemuseli. Úzke čeľuste s vystrčeným jazykom zodpovedajú skutočnosti a takisto telesné proporcie sedia. Navyše čierny pás tiahnuci sa od krku po chrbát je tam, kde má byť. Farby použité na tomto výtvore sú však ozajstným hriechom, aj keď niekto by mohol namietať, že môže ísť o umelecké dielo využívajúce gýč ako formu vyjadrenia. Veru, Jeff Koons by sa za tento kúsok nemusel hanbiť. 
 
Jef Koons by sa nemusel hanbiť....

Tretia postavička. Sfarbenie je bez komentára, tvar jednotlivých končatín takisto... Verdikt je jasný: strašný výlisok...
 
Strašný výlisok...

Na záver si dáme ešte jeden skvost, ktorý ignoruje podstatu mravčiara hneď v niekoľkých bodoch. Áno, čeľuste sa zdajú byť v pohode. Ale nie sú. Mravčiare ich totiž majú proporčne dlhšie a máličko zahnuté. V tomto prípade by teda plastové zvieratko mohlo ako-tak predstavovať mláďa. Sfarbenie sa snaží napodobiť nejaké tie pásy, výsledok je však úplne zmätený a nezodpovedá realite ani zďaleka. A napokon si všimnite predné končatiny. Mravčiar kráča po hánkach a v tomto ohľade sa pár vyššie vyobrazených patvorov triafa do čierneho. Nie tak tento fešák, ktorého končatiny sa dajú bližšie opísať iba s ťažkosťami.
 
Všimnite si predné končatiny...
Zaujal vás mravčiar veľký? Mrknite na tieto stránky: tu a tu. Žiaľ, v slovenčine toho na webe o našom hlavnom hrdinovi veľa nenájdete.

Predchádzajúce časti seriálu o plastových patvoroch:


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára