Stránky

pondelok 24. marca 2014

Plastové patvory: 4. časť - Žralok! Žralok!Keď som bol malý a kreslil som žraloka, vedel som, že mu za papuľou musím nakresliť niekoľko zvislých čiar. Vtedy som netušil, že ide o žiabrové otvory, pomocou ktorých zviera dýcha. To som sa dozvedel až neskôr, spolu s odpoveďou na otázku,  koľko tých zvislých čiarok vlastne má byť, aby to zodpovedalo skutočnosti.


Drvivá väčšina žralokov má päť párov žiabrových otvorov. Vlastne prakticky všetky, ktoré by ste bezpečne určili ako žraloka. Príkladom môže byť žralok modrý (lat. Carcharodon carcharias, angl. white shark) alebo žralok veľrybí (lat. Rhincodon typicus, angl whale shark). Plastové patvory vyobrazené nižšie sa nám však snažia nahovoriť niečo iné...

Žralok modrý (Carcharodon carcharias) a žralok veľkoústy (Megachasma pelagios).

Žralok veľrybí (Rhincodon typicus). Táto plastová hračka je vcelku vydarená. Počet žiabrových oblúkov sedí.
Kladivohlavé žraloky rodu Sphyrna majú takisto päť párov žiabrových otvorov...

...nie štyri.

Existujú však aj žraloky s iným počtom ako päť. Konkrétne ide o zástupcov radu Hexanchiformes, do ktorého patrí šesť dosiaľ opísaných druhov. Ide o hlbokovodné zvery, u ktorých nájdeme šesť (napr. Hexanchus griseus) alebo sedem párov (napr. Notorynchus cepedianus) žiabrových otvorov. Tieto žraloky sa od tých ostatných líšia aj umiestnením chrbtovej plutvy, ktorá sa nachádza až pri chvoste.

Zástupcovia radu Hexanchiformes: Hexanchus griseus (vložený obrázok) a Notorynchus cepedianus. Všimnite si polohu chrbtovej plutvy (šípka).


Podľa dvoch chrbtových plutiev môžeme usudzovať, že nižšie vyobrazený patvor sa tvári byť klasickým zástupcom radu Carcharhiniformes. Na jednej strane tela má dokonca správny počet žiabrových oblúkov. To sa však nedá povedať o tej druhej...Patvor na ďalšom obrázku okrem štyroch párov žiabrových otvorov vlastní aj akési „nariasené“ okraje plutiev. Plutvy u žralokov bývajú takmer výlučne hladké (bližšie o tom napríklad tu).


Žraloky dýchajú tak, že otvárajú papuľu, do ktorej prúdi voda. Po uzavretí úst je voda svalmi ústnej dutiny a hltanu vytlačená k žiabram, kde dôjde k výmene plynov. Následne sa žiabrové otvory otvoria a voda prúdi von.

Na záver malá úloha. Na koláži nižšie je výber kreslených žralokov z internetu. Na prešľapy ohľadom počtu a umiestnenia plutiev, tvaru chvostovej plutvy, či typu vyobrazeného chrupu sa teraz vykašlite. Rátajte žiabrové otvory. Každý správny žralok ich má na jednej strane tela päť (prípadne šesť alebo sedem). Nie štyri, ani tri. Koľko žralokov je teda vyobrazených so správnym počtom žiabrových otvorov?Predchádzajúce časti o plastových patvoroch:


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára