Stránky

utorok 25. novembra 2014

Plastové patvory: 6. časť - raje a iné mutantyZ Číny pochádza veľa zázrakov. Hodváb, kompas, papier, strelný prach... a plastové patvory. Tým posledne menovaným sa na blogu venovalo už dosť miesta. Plastových nepodarkov je však okolo nás viac, ako by bolo milé. To zaručuje, že seriál o nich na tomto blogu má v budúcnosti potenciál súperiť v počte častí s priemernou latinskoamerickou telenovelou alebo aspoň s Martinovou fantasy ságou Piesne ľadu a ohňa.O žiabrových otvoroch žralokov som písal tu. Tentokrát som z krabice s plastovými zvieratkami vyhrabal niekoľko rají. Stačila mi chvíľka a ihneď som rozpoznal ich potenciál pre potreby blogu. Raje sú blízke príbuzné žralokov, vlastne ide z evolučného hľadiska o ich špecializované formy. Z príspevku o žralokoch už  viete, že každý správny drsnokožec má päť párov žiabrových štrbín, pokiaľ samozrejme nie je úplným primitívom, ktorí ich majú šesť alebo sedem.

Raje vo viedenskom Haus des Meeres. Odporúčam navštíviť!

Nižšie vyobrazené plastové raje predstavujú (alebo by aspoň predstavovať mali) troch odlišných zástupcov. Jednak tu máme torpédo, ktoré je na svoju veľkosť piatich centimetrov vcelku vydarené. Nasleduje manta. Jej „rohy“ sú čudne vytočené do strán, ale povedzme, že vzhľadom na relatívnu ohybnosť daných výrastkov by sme tohto plasťáka možno ani nemuseli považovať za patvora. Počet žiabrových otvorov sedí aj u torpéda aj u manty, i keď ich paralelné rozmiestnenie je dosť neštandardné.Ďalší dvaja kamaráti sú však na tom viac ako zle a svoje zaradenie do hviezdnej roty si plne zaslúžia. Podľa prítomnosti tŕňa na chvoste by malo ísť o tŕňovky. Podľa počtu žiabrových otvorov ide o poriadne zmutované príšery.


Všimnite si, že žiabrové štrbiny majú na brušnej aj na chrbtovej strane tela! Jeden z patvorov má štyri páry na chrbtovej strane a päť párov na brušnej strane, ten druhý má po štyri páry na oboch stranách. Títo nešťastníci teda vlastnia osem a deväť párov žiabrových otvorov. Možnosť, že by tie chrbtové otvory mali predstavovať akýsi druh zdobenia, som vylúčil po zvážení ich tvaru a umiestnenia za očami. Výrobcov som nekontaktoval, takže možno som iba nepochopil pointu. Tak či onak, štyri páry žiabrových otvorov na brušnej strane je úkaz u plasťákov síce bežný ale vonkoncom nezodpovedajúci stavbe tela živých predlôh.
Howgh!

PS: Čínou sme začali, Čínou treba príspevok zakončiť. Pretože VŠETKO je z Číny...

Predchádzajúce časti seriálu o plastových patvoroch
1. časť - Bradavky a struky
2. časť - Plutvy a čeľuste
4. časť - Žralok! Žralok!
5. časť - Rohy a zuby

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára