Stránky

pondelok 19. augusta 2013

Dračie mnohonôžky v ružovom háve

Mnohonôžky rodu Desmoxytes sa v angličtine označujú ako "dragon millipedes", teda dračie mnohonôžky. Napriek svojmu názvu, nejde o žiadne dravce - ich meno sa totiž vzťahuje na tŕnitý habitus a výrazné sfarbenie, ktoré je časté u viacerých z 24 celkom opísaných druhov rodu Desmoxytes. V roku 2007 bol opísaný druh Desmoxytes purpurosea, ktorý sa dostal aj na zoznam desiatich najzaujímavejších novoobjavených druhov za rok 2008, ktoré hodnotí International Institute for Species Exploration. Dané zvieratko je zaujímavé predovšetkým svojím výrazným sfarbením - je totiž výrazne ružové.

Desmoxytes purpurosea. Na obrázku C je páriaci sa pár. Podľa Enghoff et al. (2007).

Desmoxytes purpurosea pochádza z Thajska. Na miestach svojho výskytu je ľahké spozorovať túto mnohonôžku práve kvôli jej sfarbeniu, ktoré pravdepodobne upozorňuje predátora, že nie je vhodná na konzumáciu. Je totiž prudko jedovatá. Mnohé druhy organizmov používajú podobný spôsob informovania svojho okolia (ide o tzv. aposematizmus), i keď nie vždy je význam sfarbenia jednoznačný. Inokedy "jedlé" druhy sfarbením napodobnia tie jedovaté, takže ich potom predátory nechávajú na pokoji. O tom ale niekedy nabudúce.

Mnohonôžky sa obyčajne živia rastlinnou potravou alebo organickým detritom v pôde. Čo sa týka nášho ružového exota, predpokladá sa, že sa živí drobnými riasami, ktoré oškrabáva zo substrátu. Ak vás zaujíma viac zo života tohto druhu, mrknite sa tu. Okrem iného tam nájdete aj nádherné fotografie vrátane detajlov hlavy. Vrelo odporúčam. A ak vás zaujíma, aké nové organizmy sa dostali do top 10 za posledný rok, kniknite tu. Medzi nimi je aj svetielkujúci šváb Lucihormetica luckae, ktorého opísal môj kolega zo Slovenskej Akadémie Vied. O ňom (o danom švábovi) si povieme inokedy.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára