Stránky

nedeľa 4. júla 2021

Kniha: Bádenské desaťnožce Maďarska

Po asi troch rokoch usilovnej práce nedávno uzrela svetlo sveta kniha o bádenských desaťnožcoch Maďarska. Pripravil som ju spolu s Alfrédom Dulaiom z Maďarského prírodovedného múzea v Budapešti. Treba poznamenať, že sa v názve síce spomína iba náš južný sused, zberatelia fosílií na Slovensku ju však môžu aj tak využiť, nakoľko sa v bádenských usadeninách Slovenska vyskytuje iba málo druhov desaťnožcov, ktoré by sa zároveň nevyskytovali v tých maďarských.

 

 

piatok 30. apríla 2021

Kronika života 3: silúr (pred 444 – 419 miliónmi rokov)

Po kambrickej explózii nastala ordovická radiácia. Na konci ordoviku pred 445 miliónmi rokov došlo k veľkému hromadnému vymieraniu. V nasledujúcom období, silúre, sa ekosystémy nielenže spamätali, ale rozvinuli sa do dovtedy nevídanej podoby. Teplé tropické moria obývala bohatá fauna bezstavovcov a pobrežné oblasti začali kolonizovať prvé malé cievnaté rastliny nasledované pioniermi z radov živočíchov.

streda 31. marca 2021

Cesta do praveku trochu inak

Nedávno sa mi do rúk dostala staršia vystrihovačka od vydavateľstva Panorama. Ide o antikvárny kúsok z roku 1990 a predstavuje celkom štyri strany, z ktorých si deti mohli vystrihnúť niekoľkých zástupcov pravekej fauny zameranej na dinosaury. Ilustrácie vyhotovil Pavel Žilák a sú pôvabne zlé. Čo tým myslím? Ich prevedenie je veľmi pekné, napokon ide o zabehnutého ilustrátora. Po anatomickej stránke však ide o mimoriadne paškvily. A preto som si dovolil (aj napriek copyrightu) reprodukovať predmetnú vystrihovačku na tomto blogu.

 

pondelok 22. februára 2021

Kronika života 2: ordovik (pred 485 – 444 miliónmi rokov)

 

O kambrickej explózii ste už určite počuli. Na tomto blogu sa toto slovné spojenie skloňovalo už viac krát. Hovorí vám však niečo termín „ordovická radiácia“? Zatiaľ čo počas kambrickej explózie sa naplno rozvinul makroskopický život a vznikli morské ekosystémy so zložitými ekologickými vzťahmi, v nasledujúcom období ordoviku došlo k najvýraznejšiemu vzostupu morského života v histórii našej planéty. A to sa označuje vyššie spomenutým výrazom.

<-- Ordovickým moriam kraľovali hlavonožce. Niektoré z nich boli poriadne veľké. Na obrázku sa jeden z nich zmocňuje trilobita rodu Asaphus. Na morskom dne žili prisadnutým spôsobom života početné koraly, ľaliovky s tenkou stopkou a ramenonožce pripomínajúce lastúrniky.

štvrtok 18. februára 2021

Plasticus maritimus: invazívny druh

Žijeme v dobe plastov. Používame ich takmer na všetko a sú prakticky všade. Ich všeobecnú užitočnosť vďaka ľahkosti, pružnosti či pevnosti však vyvažuje dlhý čas rozkladu a negatívny vplyv na životy organizmov, najmä morských živočíchov. Plasty sa totiž dostávajú do riek, morí a oceánov, kde sa hromadia, rozpadajú a... škodia. Nedávno o tomto probléme vyšla veľmi šikovná knižka.

 

nedeľa 31. januára 2021

Kronika života 1: kambrium (pred 541 - 485 miliónmi rokov)

Život na našej planéte je takmer všadeprítomný. Svoju dnešnú podobu však nadobúdal počas dlhých miliónov rokov. V tomto seriáli sa pokúsim stručne vyrozprávať príbeh života na našej planéte. Zameriam sa na mnohobunkové tvory a preto začíname až obdobím kambria. V tomto období sa odohrala „evolučná revolúcia“, keď sa naplno rozvinul makroskopický život a vznikli morské ekosystémy v pravom zmysle slova.

Naša Zem sa sformovala z mračna plynu a prachu asi pred 4,6 miliardy rokov. Predpokladá sa, že život na nej vznikol asi o miliardu rokov neskôr. Počas nasledujúcich nepredstaviteľne dlhých troch miliárd rokov mal život s výnimkou záhadných gaboniontov iba mikroskopickú podobu. Fosílie mnohobunkových tvorov viditeľných voľným okom poznáme až z obdoba pred asi 600 miliónmi rokov. O niekoľko desiatok miliónov rokov sa počas kambria objavili prakticky všetky hlavné skupiny organizmov.

 

sobota 16. januára 2021

Týždeň s ichtyosaurami 4: rybojašter vs. kraken?

Z fosílneho záznamu bezpečne vieme, že viaceré ichtyosaury mali na jedálnom lístku aj hlavonožce. A takisto vieme, že niektoré hlavonožce dorastali a stále dorastajú do úctyhodných rozmerov. Je možné, že sa niekedy mohol odohrať titanský súboj medzi ichtyosaurom a prerasteným kalmárom?